cookieOptions = {msg}

03.11.2019

RAPORT CZYTELNICZY 10/2019

Thimble with Holly - stichingcards.com
Raport czytelniczy inspirowany Wyzwaniem Czytelniczym 3650 stron Ani z Kreatywnej Jacewiczówki. Recenzowanie przeczytanych książek nie należy do moich ulubionych zajęć, więc tylko je wymienię. Lista przeczytanych przeze mnie książek otwiera się po kliknięciu w baner wyzwania czytelniczego na pasku po lewej stronie bloga.

Bez dogmatu - Henryk Sienkiewicz (360 s.)
W październiku przeczytałam tylko jedną książkę, ale jaką! 

Zainspirowana lekturami Lotte z Córki jubilera Magdaleny Knedler, sięgnęłam po Bez dogmatu Henryka Sienkiewicza - to jego pierwsza i pierwsza w polskiej literaturze w ogóle powieść psychologiczna. Jest to spisana w formie pamiętnika historia tragicznej miłości głównego bohatera, nieustannie analizującego w prowadzonych zapiskach swoje postępowanie. 

Powieść w czytaniu niełatwa, główny bohater momentami denerwujący swym nadmiernym filozofowaniem ("Tylko jej nie przefilozofuj, jakeś przefilozofował swoje zdolności i swoje 35 lat życia" (str. 54) poucza go przyjaciel), które i jego samego momentami denerwuje ("Ale prawdziwym nieszczęściem analizujących i przeanalizowanych ludzi współczesnych jest to, że nie wierząc w rezultaty analizy, mają zarazem nieprzezwyciężony nałóg badania wszystkiego, co w nich zachodzi. Tak jest i ze mną". (str. 207)),  ale warto było przeczytać, polecam.

Pozwolę sobie zacytować dwa bardzo listopadowe w nastroju fragmenty, które chciałabym zapamiętać.
"Śmierć jest taką otchłanią, że choć wiemy, iż trzeba do niej zstąpić, to jednak ilekroć zstąpi ktoś z naszych bliskich i kochanych, nam, pozostałym na brzegu, dusza się rozdziera z trwogi, żalu, rozpaczy. Wszystkie rozumowania kończą się na tej krawędzi i chce się tylko krzyczeć o ratunek, który nie może przyjść znikąd. Jedynym ratunkiem, jedyną pociechą mogłaby być wiara, ale kto nie ma tej świecy, ten może po prostu oszaleć na myśl o takiej wiecznej mocy. Dziesięć razy na dzień zdaje mi się, że to nie może być, że to nie podobna, że to byłoby zbyt straszne, gdyby śmierć kończyła wszystko - dziesięć razy na dzień mam poczucie, że tak jest." (str. 66)
"A czy Ty myślisz, że ja się śmierci nie boję? Boję się, ponieważ nie wiem, co tam jest, i widzę tylko ciemność bez granic, przed którą się wzdrygam. Nie wiem, czy tam jest nicość, czy jakiś byt przestrzeni i czasu, czy może jakiś wicher międzyplanetarny nosi monadę duchową z gwiazdy na gwiazdę i wszczepia ją w coraz to nowe istnienia; nie wiem, czy tam jest niezmierny Niepokój, czy Spokój równie niezmierny, a tak doskonały, jaki tylko Wszechmoc i Wszechdobroć dać może." (str. 360)
Wszystkie fragmenty pochodzą z : Bez dogmatu / Henryk Sienkiewicz. - Wyd. 2. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988. - ( Pisma wybrane / H. Sienkiewicz t. 11 ).

Podsumowując, od początku roku przeczytałam 24 książki na łączną liczbę 8199 stron, co daje średnio 27 stron dziennie. 

Dobrego tygodnia :-)

PS. Yes! Yes! Yes! Jest notka na czas. Brawo ja :-)

12 komentarzy:

 1. Nie czytałam żadnej z tych książek, mało tego, nawet nie słyszałam o takiej książce Sienkiewicza:( No cóż, człowiek całe życie się uczy;)
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sienkiewicz napisał ją jako odtrutkę na zmęczenie popularnością powieści historycznych.

   Pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Ale świetny ten haft z naparstkiem, ma w sobie "to coś" :)
  Udanego tygodnia życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Klasyka zawsze, bo cos w tej dawnej mądrości jest!... naparstek cudny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam wszystkie powieści Sienkiewicza, więc "Bez dogmatu" też. Miałam kiedyś "fazę" na tego akurat pisarza.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Małgosiu :-)

   Planuję jeszcze przeczytać "Rodzinę Połąnieckich".

   Pozdrawiam :-)

   Usuń
 5. Karteczka z naparstkiem śliczna! Pozdrawiam serdecznie ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Brawo Anetko , to niełatwa lektura , podziwiam bardzo !!
  A kartka jak zawsze świetna, w sam raz dla szyjącej rękodzielniczki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję :-)