30.09.2018

HAFT MATEMATYCZNY KROK PO KROKU


Haft matematyczny krok po kroku - a nuż komuś się przyda  ;-)

Potrzebujemy:
- cienką igłę,
- kolorowe nici - mogą być zwykłe, maszynowe, mulina - tą trzeba rozdzielić na pojedyncze niteczki, dla bardziej eleganckiego efektu nici metalizowane,
- arkusz A4 sztywnego papieru - może być z bloku technicznego, ale grubszy, np. wizytówkowy o gramaturze 240 g/m3 jest łatwiejszy w obróbce i ładniej wygląda, zwłaszcza gdy ma ciekawą fakturę, 
- opcjonalnie papier ksero przycięty do rozmiaru kartki, który wklejamy do środka jako miejsce na życzenia,
- nożyczki
- taśmę klejącą,
- klej,
- łyżeczkę,
- nakłuwacz, którym może być cyrkiel z cienką igłą, pinezka, igła czy szpilka przymocowana np. do ołówka,
- tekturę falistą lub miękką podkładkę pod myszkę,
- wzór -
ten, na którym pokażę Wam jak haftować można bezpłatnie pobrać jako plik PDF ze strony Form-a-Lines - kliknij tutaj. Tekst pliku jest w języku angielskim, ale myślę, że po przeczytaniu tego kursu nie będzie to problemem, bo tak naprawdę do zrozumienia instrukcji wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zwrotów:
- "out at..." , np. "out at 1" oznacza, że igłę wbijamy od spodu, czyli w "plecki" haftu, w dziurkę oznaczoną numerem 1,
- "in at...", np. "in at 2" oznacza, że igłę wbijamy na prawej stronie haftu, w dziurkę oznaczoną numerem 2; cyfry stosowane są zamiennie z literami,
-  "back stitch" to ścieg za igłą,
- "stem stitch" to tak zwany sznureczek - jak go wykonać napisałam niżej przy opisie łodygi,
- no i kolory nici, ale te raczej nie powinny być problemem, bo w instrukcji jest kolorowy rysunek gotowego haftu.


Najprostszym sposobem na przygotowanie bazy do haftu i kartki w jednym jest złożenie arkusza na trzy części o szerokości 99 mm każda i przycięcie go na wysokość 105 mm - patrz zdjęcie poniżej.


Haftujemy wtedy na środkowej części, a prawą zaginamy do środka i zakrywamy nią "plecki" haftu -  jest to sposób mniej pracochłonny, ale bardziej papierożerny, gdyż z jednego arkusza A4 otrzymujemy jedną kartkę. Osobiście wolę przyciąć arkusz A4 na pół do formatu A5 - jedną z otrzymanych połówek składam na pół tworząc bazę do kartki, a drugą przecinam jeszcze raz na pół i otrzymuję dwa kartoniki w formacie A6, zbliżone swymi wymiarami do wymiarów wzoru.I wtym przypadku z kartki A4 otrzymujemy jedną gotową kartkę. Plus kartonik do następnego haftu.Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda - jest gotowy haft i baza, na który go naklejamy.

 
Przeliczając na trzy arkusze - robiąc bazę pierwszym sposobem, otrzymujemy po jednej gotowej kartce z arkusza, robiąc bazę drugim sposobem z trzech arkuszy mamy cztery gotowe kartki, czyli o jedną więcej z tej samej ilości arkuszy.


Do kartonika, na którym będziemy haftować przyklejamy taśmą klejącą wzór, kartonik kładziemy na podkładkę i przy pomocy np. cyrkla nakłuwamy kropki. Po nakłuciu dziurek dobrze jest spojrzeć na kartonik pod światło, żeby sprawdzić, czy nie ominęłyśmy żadnej dziurki.


Usuwamy kartkę ze wzorem, a tę spod spodu odwracamy na drugą -"lewą" - stronę, tę z wypukłymi dziurkami - dla ułatwienia Wam pracy zaznaczyłam na niej dziurki od których należy zacząć i narysowałam jak na prawej stronie przebiega pierwszy ścieg.


Nawlekamy igłę pojedynczą nitką, taśmą klejącą
przyklejamy koniec nitki do kartonika zostawiając dwucentymetrowy margines (tak samo robimy, gdy nitka się skończy) i postępujemy zgodnie z instrukcją załączoną do każdego wzoru, czyli w tym przypadku wbijamy igłę w dziurkę oznaczoną numerem 1, 


odwracamy kartkę na prawą stronę i idąc zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara zostawiamy sześć dziurek pustych (tak naprawdę haft matematyczny polega na omijaniu określonej ilości dziurek), a igłę wbijamy w dziurkę siódmą, na lewej stronie oznaczoną numerem 2. 


Na lewej stronie haftujemy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, dlatego igłę wbijamy w pierwszą dziurkę poniżej dziurki numer 2. 


Na prawej stronie igłę wbijamy w dziurkę nad pierwszą nitką. 


Czynność powtarzamy do wypełnienia nitką wszystkich dziurek liścia.


Pozostałe liście haftujemy w dokładnie taki sam sposób. 


Gdy już mamy wyhaftowane liście, przechodzimy do łodygi, którą haftujemy tak zwanym sznureczkiem. Na lewej stronie igłę wbijamy w dziurkę oznaczoną numerem 1.


Na prawej stronie opuszczamy jedną dziurkę, 


następnie na lewej stronie igłę wbijamy w dziurkę oznaczoną numerem 2


uważając, żeby na prawej stronie wyprowadzić ją nad nitką – ładnie jest to zilustrowane w instrukcji wzoru – zdjęcie poniżej

Two Flowers (free pattern) - form-a-lines.net
Na prawej stronie wbijamy igłę w pierwszą wolną dziurkę, a na lewej igłę wbijamy w dziurkę poprzednią. Tak wygląda gotowa łodyżka.


Podpowiem Wam, że w przypadku tego wzoru lepiej zacząć od wyhaftowania łodygi, a następnie liści, gdyż na lewej stronie niektóre ściegi liści pokrywają się ze ściegiem łodygi zasłaniając jej dziurki, co osobom początkującym może nieco utrudnić pracę.

Teraz przechodzimy do środków kwiatów. Na lewej stronie igłę wbijamy w dziurkę oznaczoną numerem 1, 


na prawej stronie zostawiamy cztery dziurki puste i igłę wbijamy dziurkę piątą. 


Na lewej stronie znów poruszamy się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara,  


a na prawej zgodnie z nim.


Środki gotowe, przechodzimy do płatków.


Na lewej stronie igłę wbijamy w dziurkę oznaczoną numerem 1,


na prawej stronie zostawiamy 9 dziurek pustych odliczonych zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara i igłę wbijamy w dziurkę 10, 


po czym na stronie lewej znów poruszamy się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. I następna dziurka na prawej stronie

 
i tak do wypełnienia całego płatka. Pozostałe płatki haftujemy w dokładnie taki sam sposób.  


Haft gotowy.


Odwracamy go teraz „pleckami” do góry i gładząc je wypukłą stroną łyżeczki „zamykamy” dziurki. 

 
Jeszcze tylko odrobina kleju, baza i voila – kartka gotowa :-)

Two Flowers (free pattern) - form-a-lines.net
Czy Wam też te kwiaty kojarzą się z poinsecją?

I jeszcze kilka podpowiedzi:
Czasami może się zdarzyć, że papier między dziurkami przerwie się, bo dziurki są blisko siebie albo pociągniemy nitkę za mocna lub nie w tym kierunku co trzeba. W takiej sytuacji wystarczy od spodu przykleić taśmę klejącą, zrobić w niej dziurkę zgodnie ze wzorem  i delikatnie przeprowadzić przez nią nitkę.

Jak już wspominałam wyżej, tekst w plikach z wzorami jest w języku angielskim. Zwroty takie jak "in at...", czy "out at..." stosowane są we wzorach ze Stitching Cards, Form-a-Lines i PinBroidery. Inni projektanci używają innych zwrotów i tak na przykład we wzorach z Prick'n'Stitch - kliknij tutaj znajdziecie coś takiego "a-b", czyli od spodu wbijacie igłę w dziurkę oznaczoną literą a, na prawej stronie w dziurkę oznaczoną literą b, zamiast liter mogą być cyfry lub kombinacje cyfr i liter np. "1a-1b". Z kolei Darsie Bruno nie oznacza na schemacie kolejnych dziurek, tak jak Form-a-Lines, ale formułuje to na przykład tak "heart (serce) 1-10", czyli od spodu wbijamy igłę w dowolną dziurkę, a od góry w dziesiątą z kolei, czyli zostawiamy 8 dziurek pustych - patrz ilustracja poniżej. 

Frilly Hearts by Darsie Bruno

Nie pamiętam już który, ale któryś z projektantów wzorów pisał wprost "wbij igłę od spodu i omiń np. 9 dziurek".

Mam nadzieję, że kurs jest zrozumiały i przybliżył Wam zasady haftu matematycznego, a jeśli coś nie jest jasne - śmiało pytajcie.

Powodzenia :-)

31 komentarzy:

 1. Na pewno się komuś Twój kurs przyda :) Bardzo dokładnie opisane wykonanie haftu matematycznego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały, czytelny, dokładny kurs! Na początku zastanawiałam się do czego ma służyć łyżeczka;) Dziękuję kochana:)
  Miałam parę przygód z haftem matematycznym, ale każda moja karteczka była wygnieciona, musiałam prasować:( Rzeczywiście miałam papier o mniejszej gramaturze, ale myślę że grubszy też po zakończeniu pracy nie będzie idealny. Jak sobie z tym radzisz?
  Miłego dnia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Aniu :-)

   Co do papieru, to ten o gramaturze 230-246 g/m2 wydaje się być idealny - przynajmniej dla mnie. Kartka się nie gniecie, dobrze się na nim
   wyszywa i dziurki ładnie się zamykają.

   Usuń
 3. Anetko jesteś Wielka , dziękuję raz jeszcze ! Kursik jest doskonały !!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Anetko! Wspaniały kurs, Dawno temu też wyszywałam haftem matematycznym, tylko zamiast łyżeczką gładziłam żelazkiem - Hafcik Przeuroczy, Kwiatek mi przypomina poinsecję - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Krysiu :-)

   Tak prawdę mówiąc, dziurki zamykam uchwytami nożyczek.

   Usuń
 5. Kurs jest bardzo zrozumiały:) Po prostu świetny:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po tym czytelnym i zrozumiałym dla laika kursie haftu matematycznego aż by się chciało chwycić za igle :)... pięknie ... wszystko... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, świetny kurs - bardzo dokładny, jasny i przejrzysty, że nawet ja wszystko zrozumiałam (chociaż nigdy nie miałam do czynienia z żadnym haftem) :-)
  Dodaję sobie do zakładek, bo może kiedyś spróbuję - ciężko złapać ostatnio wolną chwilę, ale przecież dłuższe wieczory nadchodzą :)
  Dzięki i pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Anetko, przeczytałam z ciekawością, choć chyba nie dałabym sama rady nic wyhaftować:)
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Instrukcję wyszywania na kartonie przygotowałaś świetną. Kto nie umiał, teraz może zabierać się do pracy. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 10. O proszę jaka cudowna instrukcja przyda się niejednemu:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ojej ale cudo instrukcję zrobiłaś, powinnaś organizować jakieś kursy :P albo urodziny z haftem matematycznym dla dzieci, bo jesteś super nauczycielką. Ja sobie rady zapisałam, kto wie, może coś niebawem opublikuje :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fantastyczny kurs. Przejrzysty i świetnie opisany. Aż chce się spróbować. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa i zachęcam do spróbowania :-)

   Usuń
 13. A ja dopiero dziś zasiadłam do przeanalizowania tego kursiku. jest świetny i zrozumiały, za co Ci Anetko bardzo dziękuję. Nie pozostaje mi nic innego jak wziąć się do roboty. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Haniu i życzę powodzenia w haftowaniu :-)

   Usuń
 14. Bardzo Ci dziękuję, ja z przyjemnością go przestudiowałam :)
  Jasno, klarownie i konkretnie, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję :-)